Devrekani'yi Gezmek İstermisiniz Tıklayınız..

  Küçült/Büyüt :Yazıyı küçült Yazıyı büyüt

  Evlilik İşlemleri

  Okuma: 14438 Tarih: 30.07.2012
  Beğen(me)
  0
  Yazıyı paylaş:
  İlgili Yazılar


   

   

   

   

                         EVLİLİK İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

   

   

  Evlilik tek tarafın beyanıyla yapılamayacağı için çiftlerin ilk başvuruda beraber bulunmaları zorunludur.

   

   

  Nikah işlemleri için damat veya gelin adayının bağlı bulunduğu semtin nikah memurluğuna çiftlerin şahsen başvurmaları gerekmektedir. Sadece bir kez birlikte gidip imzalarınızı attıktan sonra işlemleri taraflardan biri takip edebilir.

   

   

  Eğer nişanlınız yurt dışında, başka bir şehirde veya askerdeyse evrakları tamamladığınız takdirde dosya açılabiliyor, döndüğünde de imzası alındıktan sonra tarih alabiliyorsunuz. Aynı şekilde ayrı şehirlerde müracaat da mümkün olabiliyor. Bu durumda, müracaatı alan evlendirme memurlukları derhal karşılıklı olarak birbirlerine bilgi verirler.

   

   

    

   

   

  Başvuruda istenen evraklar:

   

   

   

   

   

  Başvurunuzu bir defada tamamlamak için aşağıdaki evrakları hazırladıktan sonra nikah memurluğunuza gidebilirsiniz. Fakat sizden ayrıca bilgi formunu ve evlendirme beyannamesini doldurmanızı isteyecekler, bunları önceden temin edebileceğiniz gibi evraklarınızla gittiğinizde de doldurabilirsiniz. Başvuruyu yapmaya gittiğiniz gün düğün yapmayı düşünüyorsanız mekanı da önceden belirlemiş olmanız gerekiyor. İstediğiniz gün ve saatte nikâhınızın gerçekleşmesini istiyorsanız çok erken başvuruda bulunun, yaz ayları için 6 ay kala sürekli arayarak düşündüğünüz ay için başvuruların hangi tarihte başlayacağını öğrenebilirsiniz.

   

   

   

  1. Evlenme beyannamesi

   

   

   

  2. Nüfus cüzdanları ve fotokopileri (Fotoğraflı olması gerekiyor)

   

   

  3. Sağlık raporu/resmi sağlık kurulu raporu:Devrekani Sağlık Ocağı ve ya Devlet Hastanesinden onaylanmış evlenme raporu (Evlenmeye engel hastalığın bulunmadığını gösteren sağlık raporu)

  4. İkametgah Belgesi: Çiftlerden ilçede oturduğunu belgeleyen ikametgah belgesi. (Fotoğraflı)

   

   

   

   

   

  5. Vesikalık Fotoğraf: Verilecek 5 ‘şer adet fotoğrafın, inkılap kanunlarına uygun kıyafet içerisinde başı açık, cepheden ve başın yüz ile alın kısımlarını tamamen gösterir şekilde çektirilmiş olması gerekir. Kadınların, yüz ve alın kısımları açık olmak kaydıyla başörtü ile çekilmiş fotoğrafları kabul edilebilir.  (İlçelerde fotoğraf adedi ile ilgili uygulamalar farklılık gösterebilir, telefonla teyit edebilirsiniz).

   

    

  6. Nüfus kayıt örneği : Nüfus Müdürlüğü'nden alınmış son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örnekleri, kişinin tam künyesi ile nüfus açısından evlenmesine engel bir halinin bulunup bulunmadığını gösterdiği için evlenme ehliyet belgesi olarak kabul edilir. Yabancılar için, yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından; kişinin adını, soyadını, ana ve baba adı ile doğum tarihini  ve  evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve usulüne göre tasdik edilmiş olan belge, evlenme ehliyet belgesi kabul edilir.

   

   Konu Hakkında Teşekkür Edip Paylaşımcıya Destek Olabilirsiniz.

   Etiketler

   Evlilik, İşlemleri

   Hiç yorum yapılmamış. Neden siz bir yorum yapmıyorusunuz?
   Adınız:
   Yorum:
   Gülücük - 01 Gülücük - 02 Gülücük - 03 Gülücük - 04 Gülücük - 05 Gülücük - 06 Gülücük - 07 Gülücük - 08 Gülücük - 09 Gülücük - 10 Gülücük - 11 Gülücük - 12 Gülücük - 13 Gülücük - 14 Gülücük - 15 Gülücük - 16 Gülücük - 17 Gülücük - 18 Gülücük - 19 Gülücük - 20 Gülücük - 21 Gülücük - 22 Gülücük - 23 Gülücük - 24 Gülücük - 25 Gülücük - 26 Gülücük - 27 Gülücük - 28 Gülücük - 29 Gülücük - 30 Gülücük - 31 Gülücük - 32
   Güvenlik Kodu:
   Güvenlik Kodu
   Güvenlik Kodu:

   Her hakkı saklıdır ©2012 Devrekani Belediye Başkanlığı
   info@devrekani.bel.tr

   Bu sistem Turk-Cms katkılarıyla hazırlanmıştır. © Turk-CMS - Hazırlayan : http://www.Devrekanim.com

    

    

   Powered by Turk-CMS © 2011