Devrekani'yi Gezmek İstermisiniz Tıklayınız..

  Küçült/Büyüt :Yazıyı küçült Yazıyı büyüt

  Ekonomik Ve Sosyal Durum

  Okuma: 17293 Tarih: 01.08.2012
  Beğen(me)
  0
  Yazıyı paylaş:
  İlgili Yazılar
  EKONOMİK ve SOSYAL DURUM


  EKONOMİK DURUM


  İlçemizde temel ekonomik etkinlik tarım ve hayvancılıktır. Bu alandaki faaliyetler aile işletmeciliği ötesinde iç ve dış pazara yöneliktir. Yetiştirilen kurbanlık hayvanlar başta İstanbul olmak üzere Ankara, gibi çevre illerde satışa sunulmaktadır.


  HAYVANCILIK


  1) Büyükbaş Hayvancılık

  İlçede özellikle büyükbaş hayvancılık yaygındır. Halen (30,279) büyükbaş hayvan mevcut olmakla birlikte, bu sayının (5) misli hayvanın faydalanabileceği mer’a ve yaylım alanı vardır. Büyükbaş hayvanların % 30'u saf kültür, % 40’ı melez, % 30’u yerli ırktır. Sun’i tohumlama çalışmaları ile kültür ırkı ve melez hayvan sayısı daha da artırılmaya çalışılmaktadır.

  İlçemiz Bozkoca Köyü Çakallar Mevkiinde Gökkale Organik Tarım Ürünleri A.Ş. tarafından kurulan Büyükbaş hayvan ile Süt Sığırı işletmeciliğinde 2012 yılı itibariyle 1300 Büyük baş Hayvan Mevcut olup 600 adedi sağmalı olup, Aylık ortalama 14 ton süt üretilmektedir.

  İlçemiz Buğdüz köyü Anadolu Tarım ve Hayvancılık tarafından günlük 30 ton süt üretibilen , 10 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirildi. "36 kişinin istihdam edildiği tesiste Amerika'dan getirtilen hosteın cinsi 600 sağmal büyük baş inek ile 300 buzağı bulunuyor. 2013 yılı sonunda 960'ı sağmal büyük baş olmak üzere 2 bin 600 büyük baş hayvan sayısına ulaşamak amaçlanmaktadır. Şuanda kuruluşun yüzde 80 tamamlanmış olup ilçeye getirisi milyon dolarlarla ifade edilebilecek yatırım kaynağı olmuş oldu.

  Yerel olarak yapılan hayvancılık ise son dönemde ilçemize yapılan yatırımlarının göz önünde bulundurulması ile birlikte profesyonel hayvancılık ile tanışmış, sayıları (10) on 'u bulan profesyonel ahır inşa edilerek yurt dışından getirilen hayvan cinsleri ile üretime geçilmiştir.


  2) Küçükbaş Hayvancılık

  Eskiden yoğun olarak yapılan küçükbaş hayvancılık son yıllarda gerileme göstermiştir. İlçede (5000) küçük baş hayvan vardır. 2011 verilerine göre kanatlı hayvan sayısı 70.000dir. Köy tavuğu 8.000 dir. Ayrıca bireysel olarak Hindi yetiştiriciliği mevcuttur.
  İlçemizde 2 adet ticari kanatlı hayvan işletmesi mevcut olup yumurta üretimi yapılmaktadır. Toplam kapasiteleri ise 84.000 adettir.

  ARICILIK


  Az miktarda da olsa ilçenin tüm köylerinde arıcılık yapılmaktadır. Halen ilçe genelinde (1600) adedi kayıtlı olmak üzere tahmini (1800) adet arı kovanı bulunmaktadır.

  TARIM

  İlçemizdeki tarımsal faaliyetlerin temelini hububat tarımı, şeker pancarı, patates ve yem bitkileri teşkil eder.
  SANAYİ

  İlçede özel sektöre ait (1) Yem Fabrikası, (3) Un Fabrikası ile (2) Yumurta Üretim Tesisi mevcuttur. Sanayi Çarşısı faaldir.


  SOSYAL DURUM


  Sosyal Hayat


  Yöre halkı örf ve adetlerine bağlı olmakla birlikte bu bağlılık tutuculuk mertebesinde değildir. Özellikle göç dolayısıyla büyük şehirlerle kurulan yakın ilişkiler, iletişim araçları ve devlet memurlarının etkileri, eğitim kurumlarının çalışmaları sosyal ve kültürel alanda olumlu yönde değişime sebep olmuştur. Devrekani Meslek Yüksek Okulu'nun eğitim öğretim hayatına başlaması ilçeye hareketlilik kazandırmış olup,çeşitli işletmeleride (cafe,eğlence merkezi vs.) beraberinde getirmiştir.

  KONUT DURUMU


  Mevcut durumu ile İlçede konut sıkıntısı yoktur. Aksine ilçe dışına göç etmiş vatandaşların ilçede mevcut boş konutları dolayısıyla konut fazlasından bile söz etmek mümkündür. Ayrıca emeklilik günlerini, yıllık tatillerini ilçede geçirmek üzere lüks konut yaptıran vatandaşların sayısı da azımsanamayacak sayıdadır. İlçemize Meslek Yüksek Okulunun gelmesi ile birlikte kolariferli daire sıkıntısı çekilmekte olup son yıllarda yapımına hız verilen kolariferli dairelerin yapımı tamamlanarak ,ilçenin ihtiyaçlarına karşılık verecek düzeye gelmiştir.
   Konu Hakkında Teşekkür Edip Paylaşımcıya Destek Olabilirsiniz.

   Etiketler

   Ekonomik, Ve, Sosyal, Durum, ve, SOSYAL, DURUM

   Hiç yorum yapılmamış. Neden siz bir yorum yapmıyorusunuz?
   Adınız:
   Yorum:
   Gülücük - 01 Gülücük - 02 Gülücük - 03 Gülücük - 04 Gülücük - 05 Gülücük - 06 Gülücük - 07 Gülücük - 08 Gülücük - 09 Gülücük - 10 Gülücük - 11 Gülücük - 12 Gülücük - 13 Gülücük - 14 Gülücük - 15 Gülücük - 16 Gülücük - 17 Gülücük - 18 Gülücük - 19 Gülücük - 20 Gülücük - 21 Gülücük - 22 Gülücük - 23 Gülücük - 24 Gülücük - 25 Gülücük - 26 Gülücük - 27 Gülücük - 28 Gülücük - 29 Gülücük - 30 Gülücük - 31 Gülücük - 32
   Güvenlik Kodu:
   Güvenlik Kodu
   Güvenlik Kodu:

   Her hakkı saklıdır ©2012 Devrekani Belediye Başkanlığı
   info@devrekani.bel.tr

   Bu sistem Turk-Cms katkılarıyla hazırlanmıştır. © Turk-CMS - Hazırlayan : http://www.Devrekanim.com

    

    

   Powered by Turk-CMS © 2011